Referencie

"On these lessons which I've been attending for 2 years now, I have learnt more than for 8 years in my school. When I started, I had fear from English language, because I was bad, I resisted learning it with teeth and nails and I avoided it with all my power.

But now, I watch serials, I ordered a book and I play games on my mobile and all of this in English. Now I'm not afraid to write and speak English at all.
Sometimes I seek to learn English already.
My school marks are better now.
And that all is only thanks to perfect teacher, small group, where we are all friends and help each other and lessons which are always about something else.
I don't regret that I signed up on these lessons. They gave me a lot. I understand more English, I'm not afraid of it anymore and how to use it.
And actually I like English language the further the more."

Lenka Lochová, student at Hotel Management Secondary School, MI

Sshskola...odporučam každemu začiatočnikovi aj pokročilemu študentovi...osobne som vystriedal viacero doučovani ale sshskola mi dala najviac. Lektorka Sacita ma bohate skusenosti ale hlavne velke srdce a preto sa snaži pomoct každemu a preto vysledky...su excelentne :-)

Peter Varga, Health & Prosperity s.r.o

When Sacita asked me for help with short recommendation about our lessons, at first, I realized how lucky I am that I can attend her lessons. She´s very responsible person. When I want to have personal lesson we can have it, but if I want to have online lessons because I haven´t got enough time she hasn’t got any problem with that. Online lessons are interesting. Every week she sends me assignments for my online lesson and until the end of week, I send her my finished homework. Also, I can depend on her because when something is obscure for me, we can talk via the internet (gmail, whatsapp or viber). She also prepares very interesting exercises for me and she´s very precise. She always corrects every word in my homework and sends me my corrected homework as soon as she can. In my corrected homework I have explanation on every my mistake. Sacita helps me with every problem and she tries to help me to make a progress. Online lessons with her are so important for me and I know that I can rely on her.

Lenka Maskaľová Bc. psychology student

Chodil som k Sacite vrámci prípravy na prijímačky a musím sa vyjadrit jedine v superlatívoch, pretože ma dokázala kvalitne pripraviť za krátku dobu. Bola mi jasne vysvetlená gramatika a dôkladne sme si prechádzali a vysvetľovali každú jednu otázku. Môžem len odporučiť :-)

František L.

Navštevoval som konverzačný kurz. Predtým som ovládal anglický jazyk iba pasívne, to znamená, že so slovníkom som vedel niečo prečítať, no nedokázal som komunikovať. Zhruba po troch mesiacoch kurzu som bol schopný aktívne absolvovať niekoľko mítingov so zahraničnými klientmi a som schopný komunikovať nielen face-to-face ale aj telefonicky. Vďaka