Článok

Preložene poznamky z vedeckej knihy:The willpower instinct od neuropsychologicky Kelly MacGonigal

Knihá: The willpower instinct od neuropsychologicky Kelly MacGonigal.

Tieto poznamky som preložila z knihy The willpower instinct. Kniha nie je preložena do slovenčiny. Je to vedecka kniha, ktora  ma vela užitočnych rad a informacii. Vela z nych možeme vztahovat na otazku: Prečo sa mi nedari naučit sa angličtinu? Tieto poznamky som preložila vo volnom čase ako hobby, nie je to profesionalny preklad. Ak vas kniha zaujala, odporučam si ju prečitat v angličtine.

Poznamky z knihy: The willpover instinct:

Poznámky ku kurzom...

Nemiešam dospelých a deti v skupinkách, skupinky pre deti su zaradene na rovnakej vekovej kategórii, vysoko kvalitné hod, nie je potreba kúpa učebníc, supervízia, podpora a motivácia, učím počas voľna podľa dohody, menšie skupinky, individuálny prístup, žiaci si možu nahradit vymeškané hod, platba za kurz iba jeden mesiac vopred, flexibilný časový harmonogram pre klientov ktorí majú individuálne sólo hod, vyučovací program pre cudzincov (klientov zo zahraničia žijúcich na Slovensku), on-line ANJ alebo ANJ mailom pre klientov z iných miest alebo vysokoškolských študentov,

ON-LINE hodiny alebo angličtina mailom

Tento nápad som dostala nedávno, ked mi moja žiačka ktorá chodila ku mne na angličtinu oznámila že sa čo skoro zamestná v inom meste a že už nebude moct chodit ku mne na kurz. Najprv sme sa dohodli na Skype angličtine, ale postupne ma napadlo ju učit mailom. Chcela som vyučbu kde nebudeme obe viazané časom, a niekedy naozaj internet nefunguje tak akoby mal. Tak som jej navrhla môj nový vyučovací plán. Strávila som vela času premyšlaním akoby to malo byt aby to naozaj fungovalo.

Vyučovacia látka

Keďže som pochopila z vlastnej skúsenosti, že učiť sa s učebníc ešte nič neznamená a neznamená to ani okamžitý výsledok a úspech. Tak som začala hľadať aj iné alternatívy ako napredovať a vylepšiť výučbu.

Osvedčilo sa mi z mojej praxe, že veľmi dobré výsledky je možné dosiahnuť z iných  učebných materiálov nielen z klasických triednych učebníc. Inšpirujem sa informáciami z netu, špecializovaných kníh, slovníkov atď. To všetko mi pomáha tvoriť ďalšie učebné látky, ktoré spokojne môžem použiť na hodinách angličtiny.

Prečo práve konverzácia?

Sme stvorení tak, že radi rozprávame a komunikujeme s ľuďmi. Vyjadrovať sa v rodnom jazyku nie je  problém, ale ak ide o cudzí  jazyk, tak tu už niekedy človek nevie ako čo povedať, aby to znelo správne a pekne. Niekedy sami vytvárame bariéry a preto hodiny anglickej konverzácie, môžu prísť vhod. Na týchto hodinách sa môžete uvoľniť a bez stresu rozprávať. Pre efektívnu konverzáciu potrebujete výbornú slovnú zásobu, veľa fráz a frázových slovies. Vtedy môžete tvoriť  konštruktívne a pevné vety.

Otázky pre študenta...

Ak sa chcete dozvedieť viac o sebe a o vašom vzťahu k štúdiu angličtiny prečítajte si tieto otázky a skúste na ne odpovedať:

Why do I want to learn English? Prečo sa chcem naučiť angličtinu?

How important is it for me to learn English? Aké dôležité je pre mňa učiť sa angličtinu?

How much time can I give to my English? Koľko času som ochotný venovať angličtine?

Kedy sa zapísať na kurz príprava na maturitu?

Maturita, dôležité obdobie v živote žiaka, ktorý končí školu a  pripravuje sa na ďalší krok vo svojom živote. Málo kto ma rád testy, písomky a všetko  čo sa týka ohľadom toho, ale napriek tomu, dôsledná a perfektná príprava vopred je nevyhnutná, ak chce žiak uspieť a prosperovať. Preto každý žiak by mal začať s prípravou skôr ako sa ocitne tesne pred skúškami. Žiak anglického jazyka by mal ovládať jazykové zručnosti tak dobre ako len môže.

Ako sa mám učiť doma...

Je potrebné učiť sa angličtinu aj doma ak chodím na kurz?

Ak si myslíme, že chodiť na kurz a preberať učivo na hodinách vystačí, tak to určite nie je pravda. Ak si študent nezopakuje slovnú zásobu alebo učivo doma aspoň dvakrát, ma malú šancu, že si bude pamätať to čo sa prebralo na hodinách. Opakovať si učivo aj slovíčka je veľmi potrebné.

Stránky