Útržky z mojej praxe ...

Gramaticky blok, kratkozraky pristup, jazykove medzery a metaforicke porovnavania

Velmi často sa stretavam s presvedčenim a tvrdenim "ja neovladam gramatiku" alebo "neviem pochopit anglicku gramatiku". Nasledky tohto tvrdenia su: "zbabrala som v teste", "nič som nevedel", "mal som obrovsky stres", "nie som dobra v angličtiny", "nedari sa mi", "som blby" ,"spolužiaci vedia viac ako ja" alebo "ostatni su lepši ako ja".

Mentálna stimulacia a ine veci

Mentálna stimulácia
Co to je mentálna stimulácia ? Citujem doslova: " je to práca ktorá nám dáva intelektuálne alebo mentálne cvičenie, napríklad sudoku, krížovky, čítanie, najmenej 20 minutovy rozhovor s inteligentným priatelom na abstraktnu tému, písanie krátkych úvah a člankou, pisanie denníka alebo učenia sa cudzieho jazyka (ANJ jazyk napriklad :- ) "

Angličtina je lahky jazyk naučit sa

Nerada porovnavam ludi medzi sebou aj rozne jazyky ale medzi slovenskym a anglickym jazykom je viac rozdielov. Kym v angličtine musime sa naučit spravny slovosled, gramaticke časy, časove vyrazy a rozne koncovky slov, inymi slovami tvorbu slov, v slovenskom jazyku musime okrem ineho najsamaprv vediet spravne obsadenie niektorych pismen a dlžnou..atd. Su to jazykove "nuances" (nuancy) ktore nas vedia domotat, odradit a zneistit.

Ako sa stat plynulym hovorcom anglickeho jazyka ?

Ak chcete byt dobrym žiakom v anglickom jazyku a plynulym hovorcom a uspiet v učeny sa anglickeho jazyka a zaroven zvladnutia ho čo najzdatnejšie vo všetkych oblastiach vašho života tak potrebujete urobit vela introspekcie, sebareflexie a vyhodnotenia okrem vela praktikovania na hodinach kurzu aj v realnom živote. V niektorych oblastiach určite možete aplikovat princip 80/20 hlavne v gramatike a sustredit vašu rozhodujucu pozornost a zamer na slovnu zasobu. Je to vaša legitimita.

Retrospektivne vysledky a rozne ine uvahy

Všetci sme individualny. Prisposobit sa každemu žiakovy je tažkou rolou ale da sa to ak praca vedie ku obojstranej dohode a smeruje ku prosperite, je radost pracovat. Radost snažit sa a učit. Niekedy klient pride s tym ze chce iba rozpravat, ano da sa to ale neposunie sa svojou limitovanou slovnou zasobou, slovnik treba rozširovat a nie držat sa tych istych slov, zvykou, navykou, rutiny, pohodlia a velmi dobrej znamej "komfortnej zony". Je to stagnacia a tej sa musime vyhnut. Inokedy žiak mi povie ze sa chce naučit anglicky ale nerobi kvoli tomu "nič".

Konverzačna hodina angličtiny

Tie najlepšie konverzačne hodiny su tie kde jedna otazka vas zavedie ku inym multipočetnym a multi polarnim otazkam... kde spolu zo žiakmi sme natolko angažovany, zučastneny a zainteresovany debatovat v angličtine že z našej diskusie vznikne expresia myšlienok, zaverov a nazorov. Nechcela som aby moje anglicke hodiny boli one-time thing, ale priestor kde ziači radi chodia pravidelne a radi sa vracjaju za učelom vzdelavania sa v anglickom jazyku na tej najlepšej urovni ktoru jazykova škola može ponuknut.